Контроль якості

Якість харчових продуктів  улюблена тема для обговорення споживачів, виробників, і, звичайно ж, журналістів. Тут кожному і завжди є, що сказати. У підручниках з маркетингу часто наводять цікавий приклад: якщо споживач незадоволений продуктом, він розповість про це удесятеро більшій кількості людей, ніж коли продукт йому сподобався. Така вже наша психологія!

 

Усе, що стосується харчових продуктів, — завжди актуально. В Україні, наприклад, місяцями можуть обговорювати якість сиру і використання у його виробництві пальмової олії. Адже коли мова йде про їжу, кожен відчуває себе „під прицілом”, а тому тема якості харчів — вічна.
 
Варто мати на увазі, що є документи, які розмежовують такі, здавалося б, близькі поняття — безпечність і якість. Так, безпечність харчового продукту — це те, що безпосередньо стосується здоров’я людини і навіть її життя. Цю категорію регулюють різноманітні технічні регламенти та нормативні документи, а також контролюють відповідні державні служби. Згідно з Законом „Про безпечність і якість харчових продуктів”  (№771/97 від 23.12.1997), діяльність із виробництва й обігу харчових продуктів повинна гарантувати, що вони не завдадуть шкоди здоров’ю людини. У згаданому законі досить детально прописано вимоги до виробників, постачальників, лабораторій, які уповноважені перевіряти безпечність та якість харчових продуктів, наведено список усіх відповідальних державних організацій і служб, навіть вказано адміністративну і кримінальну відповідальність за порушення. Проблема тільки в тому, як цей закон виконують.
 
Що стосується якості, це поняття більше стосується смаків та уподобань споживача, того, наскільки продукт задовольняє його потреби та побажання. Можна довго дискутувати, але коли  йдеться про смаки, то навряд чи прийдемо до одностайності. Багато залежить від традицій, загальноприйнятої думки, культури харчування та ставлення людей до свого здоров’я. 
 
В Україні дотримання стандартів виробництва контролює Держспоживінспекція. На молокопереробному заводі контроль безпечності і якості здійснює офіційний лікар ветеринарної медицини або ж лікар державної ветеринарної служби. Ця особа настільки важлива, що її прізвище і номери телефонів вказані поруч з іменами керівника підприємства. З цією інформацією ви можете детальніше ознайомитися на сайті Державної фітосанітарної та ветеринарної служби  http://vet.gov.ua/db/cf.
 
Донедавна за якість та безпечність харчових продуктів в Україні відповідали чотири міністерства: охорони здоров’я, аграрної політики та продовольства, екології та природних ресурсів, а також економічного розвитку і торгівлі. Після реорганізації створили Державну фітосанітарну та ветеринарну службу. За словами її керівника, після того, як названі міністерства передадуть новій організації всі обов'язки та функції, тільки вона відповідатиме за якість та безпечність харчових продуктів.
 

Поки ж можемо нагадати слова одного з експертів, який в інтерв’ю для нашому порталу слушно зауважив, що найважливою ланкою у ланцюгу всіх перевіряючих та контролюючих органів є сам споживач: рівень його культури, підхід до харчування та здоров’я — свого та своєї родини. Зрештою, ми особисто відповідаємо за те, що потрапляє до нашого столу. Власний здоровий глузд — останний бар’єр від неякісних продуктів.

 

Контроль якості в домашніх умовах

 

Партнери сайту
  • milkUA.info
  • Асоціація виробників молока