Молочні продукти

Чого тільки не виготовляють з молока! У першу чергу звичайне питне молоко, яке піддають спеціальній термічній обробці, щоб зупинити дію різних мікроорганізмів. До споживача воно надходить у пастеризованому, стерилізованому або ультрапастеризованому вигляді. Декому до вподоби пряжене молоко, що виготовляють при певному тепловому режимі. 

 
Є багато різноманітних кисломолочних продуктів, які отримують шляхом сквашування сировини — молока. Залежно від виду кисломолочних бактерій або дріжджів та режиму сквашування, а також за рахунок спеціальних добавок (фруктових, ванільних, шоколадних або навіть овочевих) можна виготовити безліч продуктів, різних за смаком та консистенцією. 
 
Особливе місце серед кисломолочних продуктів посідають йогурти, вершкові або питні, з якими український споживач познайомився нещодавно. Батьківщиною йогуртів вважають Болгарію. Це кисломолочний продукт, який виготовляють завдяки так званій «болгарській паличці» чи іншим спеціальним мікроорганізмам. 
 
Сири займають особливе місце серед молочних продуктів. Технології їх виробництва настільки різноманітні, що важко створити єдину класифікація. Є, правда, Національний стандарт України, де в розділі «Номенклатура молочної продукції» у переліку молочних продуктів визначені такі його види: сир твердий, напівтвердий, м’який, підплавлений, плавлений і кисломолочний. 
 
Загалом, у світі є багато підходів до класифікації сирів. Ось, наприклад, французька:
 
· Свіжі сири («Рікотта»«Моцарелла»«Фета»«Маскарпоне»);
· Неварені пресовані сири («Едамер»«Гауда»«Чеддер»);
· Варені пресовані сири («Емменталь»«Пармезан»,«Рюйєр»);
· М’які сири з пліснявою кірочкою («Камамбер»«Брі»);
· М’які сири з обмитими краями («Маруаль»«Ліваро»«Мюнстер»);
· Блакитні сири з пліснявою («Рокфор»«Ґорґонзола»«Данаблу»);
· Сири з козиного та овечого молока («Сент-Мор»«Шевр»«Кроттен де Шавіньоль»);
· Плавлені сири («Шабцігер», бутербродні плавлені тощо).
 
Згідно з інщою класифікацією, виділяють сичужні сири, які можуть бути натуральними та переробленими. До натуральних належать тверді, напівтверді, м’які та розсільні.
 
Але якою б не була класифікація, споживача вона, як правило, не цікавить. Головне, щоб сир був смачним, мав гарний вигляд та приємний аромат. Проте смак і задоволення — це ще не все. Сир  високоцінний поживний продукт. Не всяке молоко підходить для його виробництва. Наприклад, для сичужного сиру потрібне молоко з високим вмістом білка і хорошими результатами так званої сичужно-бродильної проби. Крім того, для виробництва необхідний фаховий технолог сирної справи, від досвіду та інтуіції якого, попри всю сучасну автоматизацію сироварної справи, залежить дуже багато. 
 
Ще один цінний продукт — масло вершкове. Його виробляють шляхом збивання свіжого або кислого молока, вершків чи методом перетворення високожирних вершків. Цей відомий кожному продукт має специфічний смак, запах та пластичну консистенцію за певної температури. Вміст жиру у маслі не повинен бути меншим за 61,5%. 
 
Вершкове масло виготовляють тільки з коров’ячого молока чи продуктів його переробки. Його споживають у «чистому» вигляді або використовують для приготування різноманітних страв. 
 
Перелік продуктів (і не тільки молочних), виготовлених з молока, дуже довгий, а тому важко уявити життя на Землі без нього!
 

 

Сир

 

Масло

 

Кисломолочні продукти

 

Партнери сайту
  • milkUA.info
  • Асоціація виробників молока