Про молоко

Молоко — один із найкращих подарунків природи. В ньому є все, що потрібно для росту і розвитку організму людини. Основний елемент — вода (6188%), крім неї молоко містить жири, білки (казеїн, альбумін та глобулін), мінеральні речовини, зокрема мікроелементи, гормони, вітаміни, ферменти й антитіла.  Загалом до складу молока входить більше ста компонентів. Варто зазначити, що деякі з них —  лактоза і казеїн — не зустрічаються в інших продуктах харчування.

Свіже сире молоко може відрізнятися як на вигляд, так і на смак. Це рідина білого кольору, непрозора, з кремовим відтінком, який дає розчинений у молочному жирі каротин. Приємний солодкуватий смак молоко має за рахунок лактози, яку ще називають молочним цукром. Жир надає йому ніжність, а  хлориди  солонуватий присмак. Це, звичайно, дуже загальна і спрощена інформація, адже насправді молоко — надзвичайно складна речовина, яку можна вивчати все життя. 

В Україні під словом «молоко» в основному розуміють молоко коров’яче, хоча у нас доять і буйволиць, і кіз, і овець, а у південних районах навіть кобилиць. Молоко цих тварин має різні характеристики і особливості: відрізняється за вмістом води, протеїну і жиру, а також інших компонентів. Окремо розглядають і материнське молоко — продукт унікальний, життєво необхідний, зі специфічними властивостями.

Де виробляють молоко у нашій країні? Як воно потрапляє на молокопереробні заводи? У часи СРСР  молоко виробляли переважно в колгоспах та радгоспах, на великих фермах. Дехто тримав корів і у власному господарстві, проте держава чітко регулювала їх кількість.  У ті роки Україна виробляла майже у 2,5 більше молока, ніж тепер. Правда, не за рахунок високої продуктивності корів, а через те, що їх було багато. При цьому старше покоління підтвердить, що широкого молочного асортименту в магазинах не було, навіть навпаки, час від часу молоко і масло ставали дефіцитом для пересічного покупця. 

Нині ситуація протилежна: тільки п’яту частину всього молока в Україні виробляють у сільськогосподарських підприємствах, на фермах. А решту — приватні власники корів у селах. Так чи інакше, але молоко потрапляє на переробні підприємства, або, оминувши їх, — на базари. Зараз у деяких містах можна побачити спеціальні кіоски, де крупні  виробники продають своє молоко і навіть деякі молочні продукти.

Смачне та поживне, молоко — це вже їжа сама по собі. Крім того, його можна переробляти у різноманітні молочні продукти. Технології переробки постійно вдосконалюються, враховуючи смаки споживачів, попит, а також вплив молокопереробних компаній міжнародних гравців, які прийшли на ринок України зі своїм досвідом і можливостями. Не завжди, правда, нововведення до вподоби споживачам, але світ змінюється, і з цим не можна не рахуватися. Прагнення дотримуватися здорового харчування не залишає поза увагою молочні продукти, адже без них неможливо забезпечити повноцінний раціон.

 

 

Просто молоко

 

Молочні продукти

 

Цікаві факти про молоко

 

Молочні анекдоти

 

Партнери сайту
  • milkUA.info
  • Асоціація виробників молока